Czy można stosować kominek wolnostojący przy rekuperacji?

Właśnie budujecie swój wymarzony dom i postawiliście na ekologiczne rozwiązanie? Domy pasywne i energooszczędne są coraz częściej spotykane, jednak jeśli decydujecie się na dom z rekuperacją, w większości przypadków instalacja kominka jest odradzana.

 Może warto zacząć od tego, czym tak właściwie jest rekuperacja? Już spieszymy z odpowiedzią! Rekuperacja polega na wymianie zanieczyszczonego i zużytego powietrza z pomieszczenia ze świeżym powietrzem z zewnątrz. Zaletą wentylacji mechanicznej jest to, że możemy cieszyć się czystym powietrzem, ponieważ większość elementów, które je zanieczyszczają, takich jak kurz, dwutlenek węgla, nadmiar wilgoci i roztocza zostają usunięte z domu. Istotne jest to, że wentylacja mechaniczna działa w sposób wymuszony, czyli jest niezależna od warunków atmosferycznych, przez co zapewnia świeże powietrze przez cały rok. W jaki sposób to działa? Wszystko dzieje się w rekuperatorze, czyli przyrządzie, który służy do wytwarzania ruchu w instalacji wentylacyjnej i wymiany  zużytego powietrza z wewnątrz na czyste z zewnątrz, które nagrzewa się w rekuperatorze. Dzięki temu w domu utrzymana jest odpowiednia temperatura, a koszty ogrzewania są zdecydowane niższe.

 Jak pogodzić zainstalowanie pieca wolnostojącego w domu z rekuperacją? Problem polega na tym, że większość kominków dostępnych na rynku nie nadaje się do zamontowania w domu z wentylacją mechaniczną, ponieważ nie spełniają one odpowiednich wymogów. Piec, który posiada dolot powietrza, a nie ma systemu RLU, nie powinien być instalowany w domach energooszczędnych, ponieważ może zakłócać pracę rekuperatora, a nawet zagrozić bezpieczeństwu domowników. Kominek bez RLU, zamontowany w domu z rekuperacją może powodować cofanie czadu do wnętrza, co może mieć katastrofalne skutki. Kominek, który może być stosowany w domu z rekuperacją musi posiadać system RLU i jest to warunek konieczny. Czy to oznacza, że musicie pogodzić się z brakiem kominka w nowym domu? Na szczęście nie. Na ratunek przychodzi firma Skantherm. Większość pieców wolnostojących została wyposażona w certyfikowany przez niemiecki Instytut DIBt system RLU, dzięki czemu świetnie nadają się do zastosowania w domach pasywnych i energooszczędnych. Kominki Skantherm są funkcjonalne i zachwycają wyjątkowym designem, dlatego świetnie wpasują się niemal w każdą aranżację, a przy tym gwarantują komfort i bezpieczeństwo. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl