Smog w Krakowie. Skąd się wziął?

Smog to z definicji nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody.Wchodzące w skład smogu związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Są czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego. 

Jest to zatem zjawisko niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nic więc dziwnego, że niemal cała Polska włączyła się w kampanię antysmogową. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć skąd wziął się smog w Krakowie czy też innych miastach. Jednak podstawowym czynnikiem są piece w mieszkaniach, czyli tzw. niska emisja. Eksperci wykazują, że jest to ponad 80%. Na drugim miejscu znajdują się zanieczyszczenia komunikacyjne ok 6% i jako trzeci czynnik eksperci podają przemysł ok 2%. 

Mimo wzrostu świadomości na temat zanieczyszczeń powietrza i szkodliwych skutków z tego płynących, ludzie nadal palą w piecach śmieci czy paliwa stałe. Do niedawna Kraków jako jedyna miasto prowadził ,,wojnę" z paleniem śmieci w piecach domowych. Wzmożono kontrolę zwłaszcza na osiedlach peryferyjnych oraz wprowadzono kary w postaci mandatów karnych. 

Eksperci w zakresie ochrony środowiska nawołują do zmiany systemu ogrzewania na proekologiczne. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl