Żywy ogień w mobilnej formie. Wszystko o biokominkach

Jeszcze kilka lat temu biokominki były zupełnie nieznane w Polsce, a ich zastosowanie budziło szereg wątpliwości. Producenci wprowadzający kominki ekologiczne na rynek polski (Conmoto, Ruby Fires, Planika) spotykali się z wątpliwościami Polaków podchodzących wysoce praktycznie do dokonywanych zakupów. Biokominki potraktowano początkowo jako elementy dekoracyjne, dlatego wydały się zbyt drogie na kieszenie Polaków. Z biegiem czasu kominki opalane bioetanolem jednak wygrały walkę o przetrwanie. Konsumenci dostrzegli wyjątkowe właściwości biokominków, które okazały się być nie tylko dekoracją wnętrza, ale przede wszystkim urządzeniem o wielu walorach.

Walory grzewcze biokominków

Ogień powstały na skutek spalania oparów bioetanolu emituje do otoczenia 100% ciepła. Dzięki temu, że kominek nie wymaga podłączenia do komina, całość wytworzonej energii pozostaje we wnętrzu. Przeciętnie biokominek posiada moc grzewczą około 3kW – dla porównania moc standardowego grzejnika pokojowego wynosi 2 kW. Ponadto biopaliwo, którym jest zasilany biokominek cechuje wysoka kaloryczność, dzięki czemu wnętrze zostanie ogrzane szybko tuż po włączeniu kominka.

Mobilność biokominków

Wiele lat temu wszystkie pomieszczenia w polskich mieszkaniach i domach wyglądały bardzo podobnie. Kupowaliśmy meble, które służyły nam dziesiątki lat. Dziś uwielbiamy ciągle coś zmieniać w naszych wnętrzach, a i też dużo częściej decydujemy się na przeprowadzkę do nowego miejsca. Właśnie dlatego wszelkie elementy wnętrza wykazujące się mobilnością są bardzo praktyczne i dlatego wyżej cenione. Kominki ekologiczne dzięki swej mobilnej formie zachęcają do udanych zmian w otaczającym nas wnętrzu, Ponadto biokominek może swobodnie podążać za swoim właścicielem w ciągu dnia jak np. biokominek – walizkaTravelmate, który może być swobodnie przenoszony z salonu do ogrodu nawet w czasie palenia.

fot.Conmoto Biokominek Travelmate

 

Biokominek jako ożywiający element wnętrza bez potrzeby remontu

Kominki na bioetanol nie wymagają żadnych przebudów, remontów ani podłączeń do instalacji. To bardzo szybkie i skuteczne rozwiązanie na ożywienie otaczającego nas wnętrza bez potrzeby specjalnych nakładów pracy, czasu i pieniędzy. Większość biokominków nie wymaga żadnego montażu, wystarczy wyjąć urządzenie z kartonu i jest ono gotowe do użycia.

Niezwykle prosta obsługa biokominka

Czas to pieniądz dla wielu z nas. Dlatego poszukujemy przedmiotów i urządzeń, które pozwolą nam go zaoszczędzić. Decydując się na biokominek wybieramy urządzenie praktycznie bezobsługowe. W celu włączenia kominka wystarczy wlać biopaliwo i włączyć zapalniczką. Ogień powstały z oparów bioetanolu można regulować i w każdej chwili z łatwością zagasić. Podczas spalania nie powstaje popiół, sadza, a biopaliwo wypala się do końca, nie tworząc żadnych pozostałości. (Pisząc to mamy na myśli odpowiedniej jakości biopaliwo rzecz jasna!). Biokominek nie wymaga więc żmudnego czyszczenia ani specjalnej konserwacji.

Walory zdrowotne biokominków

Podczas spalania kominków zasilanych odpowiednim biopaliwem (np. firmy Conmoto) wytwarza się para wodna, która dodatkowo nawilża powietrze, a więc ma bezpośrednie działanie zdrowotne na nasz organizm. Tak więc biokominek pozwala na przysłowiowe „upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu”: zapobieganie chorobom i odpowiedni relaks po męczącym dniu.

Biokominek nie wymaga pozwoleń przeciwpożarowych

Ogromne znaczenie dla obiektów użyteczności publicznej, które chciałby zastosować biokominek jest fakt, iż nie wymagają one żadnych pozwoleń przeciwpożarowych. To znacznie skraca czas od decyzji zakupu do faktycznego rozpoczęcia użytkowania urządzenia.

Bezpieczeństwo biokominków

Decydując się na wybór biokominka należy pamiętać przede wszystkich o wymogach bezpieczeństwa, dlatego warto przy zakupie upewnić się czy:

• biokominek posiada konstrukcję, która sprawia, iż dół kominka nie nagrzewa się – pozwala to na bezpieczne stosowanie biokominka na każdym podłożu

• biokominek został wykonany z odpowiedniej grubości stali pozwalającej na bezpieczne użytkowanie urządzenia

• elementy szklane biokominka zostały wykonane ze szkła borosilikatowego ognioodpornego

• biokominek posiada możliwość regulacji ognia jak też szybkiego wygaszania ognia

• biokominek posiada zabezpieczenie przed rozlaniem się bioetanolu

• biokominek posiada specjalny wkład, do którego wlewa się bioetanol?

• biokominek na pewno został wykonany ze stali? Wielu producentów proponuje biokominki z metalu malowanego metodą proszkową.

• producent oferuje bioetanol wytworzony z czystego alkoholu bez dodawania toksycznych dodatków?

W ostatnich miesiącach rynek polski zalały niskiej jakości biokominki sprowadzane z Chin lub tworzone garażowo w Polsce, które niestety nie spełniają większości standardów bezpieczeństwa. Dlatego należy bardzo uważać i dobrze rozważyć zakup odpowiedniej jakości biokominka , by nie narazić swojego domu czy też mieszkania na zniszczenia.

Zobacz też: Biokominki Conmoto

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl